Zrcadlo sportu se odkrývá

02.09.2019

Zrcadlo sportu. Netradiční slovní spojení, se kterým se jen tak nesetkáte, ale nevědomky v něm žije každý, kdo má ke sportu jen trochu blízko. My vás zveme nakouknout i za zrcadlo.

Pokud si člověk uvědomí, jaký odraz má sport na celý jeho život, zjistí, že nejde jen o to propotit triko, pověsit si nějakou tu ozdobu na krk nebo drtit palce v pěstech. 

Všichni ale víme, že právě za takovým osobním rekordem nebo medailí z velkého závodu se každý aspoň ze začátku žene, tam hledá motivaci a obětuje pro to jednoduše všechno. I když děláte sport "jen pro zábavu", snažíte se být co nejlepší a co nejvíce si to užít. Stejně tak jsou na tom rodiče nebo trenéři, kteří kolikrát obětují víc než samotný sportovec.

Jenže ono zrcadlo má i druhou stranu, kterou vám budeme v našich článcích, rozhovorech, podcastech i na workshopech ukazovat. Všichni jsme sportovci a všichni víme, nebo zatím jen tušíme, co dobrého i špatného se za zrcadlem skrývá.

Hokejistky i šachisté mají spoustu společného

Každý z našeho týmu má se sportem jiné zkušenosti, ale jedno nás spojuje. V určité chvíli jsme došli do bodu, kdy pro nás sport přestal být tím, co dříve. Někteří z nás se zranili, jiní se dostali na další úroveň a hledali novou motivaci, a někomu jeho milovaný sport bez optání prostě a sprostě zrušili. 

Každý z nás byl tedy nucen svůj postoj ke sportu přehodnotit a vzít si maximum ponaučení, a nabyté zkušenosti případně využít jinde. Naučili jsme se zužitkovat to, co nám sport bez ohledu na naše dosavadní výsledky dal.

V průběhu sportovní kariéry, hlavně na vrcholové nebo výkonnostní úrovni, si každý zažije své. Každý pád i každý úspěch tvoří jeho identitu a učí ho věci, které jsou k nezaplacení. Vlastnosti jako disciplína, cílevědomost nebo odhodlání by ani nebylo třeba jmenovat, ale sport do nás vkládá i další podklady, které můžeme vykutat a prozkoumat.

Co nám sport do života dává? Zjistěme to společně!

Věříme, že bývalí i současní sportovci se musí naučit tyto zkušenosti zužitkovat co nejlépe, a pracovat s nimi i v profesním životě. Vždyť na trávníku, v tělocvičně nebo bazénu trávíme od malička tolik času! 

Rozhodli jsme se s pomocí iniciativy Zrcadlo sportu podpořit sportovkyně a sportovce, jejich rodiče i trenéry a trenérky, aby se uměli ze zkušeností získaných při sportu lépe poučit, vše si ujasnit a využít ve sportovní kariéře i životě.

Bez kravat, bez přetvářky, bez omáčky, bez negativity. Protože my víme, že kdybychom se to naučili dříve, mohlo se nám teď lépe dýchat.