Zrcadlo sportu na kempech Gymgym

29.07.2020

Zpracování pozitivních i negativních zkušeností ze svého sportu a jejich využití k tomu tento sport s láskou a porozuměním měnit. Je něco lepšího? Pokud nepočítáte čokoládovou zmrzlinu po dlouhém horkém dni, myslíme si, že ani ne. 

Jedním takovým projektem je i Gymgym - gymnastky gymnastkám, který založila a vede bývalá dlouholetá reprezentantka v moderní gymnastice Monika Vlčková (dříve Míčková). A i zbytek týmu Gymgym jsou bývalé úspěšné gymnastky a reprezentantky - Anička Šebková, Nataly Hamříková, Barbora Smíšková a další. 

Možná jste četli Moničinu zpověď pro projekt Bez frází a určitě jste si už poslechli naše povídání pro Podcast Zrcadlo sportu. (Už chystáme druhý díl, tentokrát v profesionálním rádiovém studiu a bez bouračky pod okny ;)).

Neformální vzdělávání na letním kempu pro gymnastky

Ale zpět ke Gymgymu. S Monikou a jejím projektem jsme spolupracovali už na začátku července v rámci jejich víkendových workshopů, a protože byla spokojená, pozvala si nás i na své dva týdenní prázdninové kempy.

První týden jsme si užily různé komunikační aktivity, daly si pár teambuildingových her (z nichž některé nám pořádně posílily hlasivky) a seděly v našem první Poradním kruhu. Důležitou součástí bylo i přemýšlení o tom, jaké vlastnosti má Ideální Gymnastka.

To, co vidíte na fotografii, je vážně to, co holky bez přítomnosti trenérek samy vymyslely. Luci to jenom zapisovala a případně pomohla zkrátit a upravit tak, aby to bylo všem jasné. Však my to říkáme pořád, že když se i mladých sportovců zeptáte, a skutečně chcete slyšet odpověď, mají co říci!

Flexibilní workshopy tvořené s trenérkami

Druhý týden jsme přijeli připraveni na další skupinu a stejný workshop, ale ukázalo se, že některé slečny si doma jen o víkendu vypraly oblečení, a přijely znovu na druhý týden!

Proto jsme ve spolupráci s trenérkami na místě připravili novou strukturu workshopu tak, aby přinesla všem zúčastněným co nejvíce dobrého. 

(I díky těmto zkušenostem si Luci téměř nikdy nepředkresluje svoje flipcharty - nikdy totiž nevíte, na co budete muset reagovat a jak to budete chtít upravit.) 

I s druhým turnusem jsme si zahrály (nové) teambuildingové a komunikační hry, seděly v Poradním kruhu, snažily se zapamatovat si všechna jména a doplnily jsme flipchart s Ideální Gymnastkou, který v tělocvičně visel od minulého týdne.

Těžké otázky a skvělé odpovědi 

A potom jsme se vrhly do něčeho, o čem jsme si jsme nevěděly, jak to dopadne - přemýšlení a diskuze o tom, jaké vlastnosti má Ideální Trenérka! Na striktní prostředí moderní gymnastiky odvážná věc. Cílem bylo nad tím zapřemýšlet a vytvořit něco, co by mohlo inspirovat naše současné trenérky i gymnastky, které uvažují, že by se trenérkami staly.

V pracovních skupinkách bylo rušno a ozývala se spousta smíchu, a každá z nich přišla zpět se zajímavými postřehy a vlastnostmi své ideální trenérky. A tady se můžete podívat, k čemu jsme došli. Co vy na to? Za nás je to nesmírně inspirující a dává to velký smysl. Třeba to inspiruje i dále.

Spokojenost po workshopu na všech stranách

Gymnastky byly spokojené, protože se ještě více skamarádily, naučily se nové hry a dostaly možnost být kreativní. Trenérky byly spokojené, protože gymnastky si zlepšily komunikační schopnosti, zvýšily motivaci, zapřemýšlely nad tématy, které jsou pro ně důležité a společně něco skvělého vytvořily. 

Trenérky ocenily i to, že mohly v polovině kempu předat vedení dětí na odpoledne jinému důvěryhodnému trenérovi (v tomto případě Luci), a mohly si odpočinout a mít chvíli čas na sebe - což je moc důležité pro úspěch každého kempu. 

Na detailnější reference z obou workshopů se můžete těšit už brzy. 

Všechny účastnice samozřejmě dostaly od Zrcadla sportu dárečky, a my se nemůžeme dočkat, až se s nimi na workshopech Gymgym uvidíme zase!

P.S.: Až na gymnastických závod uslyšíte, jak se holky z různých klubů společně smějí větě "poslouchej svoji paní trenku", vězte, že to začalo překlepem na našem prvním workshopu. A že díky tomu a záchvatům smíchu, které následovaly, budou holky žít asi o dva roky déle.