T-Group Dance v Zrcadle

09.03.2020

V prvním březnovém týdnu jsme v T-Group Dance Studio měli rovnou 4 workshopy za sebou. Jak to probíhalo, jaké byly ohlasy a na čem jsme se domluvili dále? 

Tréninkový čas je vzácný a občas není jednoduché trenérům vysvětlit, že osobní rozvoj je pro sportovkyně a sportovce také velmi důležitý. A hlavně, má velký vliv na jejich motivaci, pracovitost a týmovost. 

T-Group Dance Studio naštěstí vede tým mladých (i starších) zkušených trenérů, kteří si toto uvědomují. A tak když jsme jim nabídli zkušební workshop, domluvili jsme se rovnou na čtyřech!

Jak probíhala příprava? 

Zrcadlo sportu je tu proto, aby podporovalo trenéry a jejich sportovce v tom být úspěšnější a spokojenější nejen ve sportu, ale i v životě. A proto, jako vždycky, bylo prvním krokem důkladně vyzpovídat trenéry. 

Ptali jsme se mimo jiné na to, co si od workshopů slibují, zda a jak se osobnímu rozvoji věnují, jaká témata jsou teď pro ně nejaktuálnější, co zatím raději neotvírat, a jaké praktické výsledky by chtěli vidět. A samozřejmě jsme potřebovali vědět věk a počet členů týmu.

Protože jsme zpracovávali a vedli hned 4 workshopy pro různé tréninkové skupiny, bylo práce docela hodně a dalo nám to příležitost vyzkoušet různé přístupy a procesy pro různé skupiny, ale i stejné procesy a porovnat výsledky. 

Jaké workshopy jsme vedli? 

Po úvodním rozhovoru a připravení základních osnov jsme je před každým workshopem ještě s trenéry probrali. Domluvili jsme se také na tom, zda a jak se budou aktivit účastnit. Důležité bylo, aby měli trenéři přehled o tom, co se dělo, a zároveň abychom pro sportovkyně a sportovce vytvořili bezpečné prostředí, ve kterém se mohou bez problému vyjadřovat. 

Když jsme nastavovali parametry naší spolupráce, bylo hned jasné, že se budeme pravidelně vídat se skupinou budoucích trenérů, kteří se účastní interního vzdělávání. Toto se v klubech většinou neděje, přestože je to jedna z nejdůležitějších věcí, a tak tleskáme a smekáme zároveň! Kromě toho jsme se domluvili na třech dalších workshopech v soutěžních skupinách.  

Workshopy a jejich témata byly následující: 

  • pro budoucí trenéry - komunikace, motivace, charakteristiky skvělého trenéra, vzdělávání
  • pro děti - poznávání se, komunikace, motivace, vzájemná podpora 
  • pro juniory - poznávání se, kooperace, komunikace, motivace, plánování cílů 
  • pro dospělé - poznávání se, teambuilding, komunikace, osobní zodpovědnost za výsledky

Na workshopech jsme byly vždy ve dvojici - základní strukturu připravila Luci, která potom workshopy vedla spolu s Pájou či Hanzem. 

Jaké byly výsledky? 

Členové i trenéři T-Group Dance Studia si užili workshopy. Zábava byla, i přemýšlivé a introspektivní momenty. Ale co z toho? 

Z každého workshopu si účastníci i samotné taneční studio odnesli fyzické připomínky a shrnutí toho, co se na workshopu řešilo. Třeba velké flipcharty popsané charakteristikami nejlepšího trenéra, motivací dětí k tomu stepovat, jak mohou junioři podpořit členy svého týmu, nebo kam až to chtějí dospěláci dotáhnout

Po každém workshopu nebo i v jejich průběhu jsme se potkávali s trenéry pro krátkou zpětnou vazbu a přípradnou úpravu dalších kroků. 

Nejdůležitější byla diskuze a zpětná vazba po posledním workshopu. 

Během ní jsme probrali třeba: 

  • naše postřehy ohledně týmů, jednotlivců i kultury klubu, 
  • co se trenérům líbilo a co bychom naopak mohli zlepšit, 
  • jak na workshopy a jejich výsledky nejlépe v tréninkovém procesu navázat, 
  • kdy, s jakým týmem a na jaké téma se potkáme příště a 
  • jak jinak si můžeme navzájem pomoci. 

Už se nemůžeme dočkat dalších setkání!