Rozhovory z našich řad: Pája

11.02.2020

Pro Páju je neformální vzdělávání denní chleba. Kromě toho i tancuje, závodně i jen tak pro radost. My jsme rádi, že dotancovala až k nám a nyní vám ji můžeme představit. 

Journey is the destination. 

Jak vnímáš sport?

  • Sport je pro mě relaxací, odreagováním, ale také načerpáním nové energie do dalších činností. Od malička jsem chodila pravidelně na tréninky tance a tahle moje taneční kariéra skončila na střední škole, závodním street dancem. Od té doby si už jen tancuji všude možně pro radost a s láskou na roky trénování vzpomínám. Aktuálně si chodím občas zaběhat, zaplavat nebo do fitka, ale všeho jen tak přiměřeně a pro radost. Jsem zastáncem názoru, že člověk by se měl hýbat tak, jak mu to dělá radost a do ničeho se nenutit.

Co tě sport naučil a použiješ to i v běžném životě?

  • Jednou z nejdůležitějších věcí je rozhodně sebedisciplína a průběžná práce na sama sobě. Nikdo není nejlepší hned od začátku, pokud na sobě člověk pracuje, vidí postupně výsledky a zlepšuje se. A tak to není jen se sportem, ale v životě obecně. Další "super schopností", kterou jsem získala díky soutěžení v závodnímu tanci, je zvládání stresu a možné prohry.

Proč se ti projekt líbí?

  • Celý projekt Zrcadlo sportu, mi dává velký smysl. Pokud člověk pravidelně a vrcholově sportuje, potřebuje podpořit na mnohem více rovinách, než jen té fyzické, a od toho tu přesně Zrcadlo sportu je. Dává nejen mladým sportovcům, ale i jejich trenérům možnost, sdílet a načerpat nové kompetence buď pomocí workshopů anebo třeba si díky podcastům poslechnout další sportovce, kteří jsou na tom podobně.

Co říkáš na neformální vzdělávání a jak vidíš jeho spojitost se sportem?

  • Jelikož se dlouhodobě věnuji práci s mládeží, neformální vzdělávání a vzdělávání zážitkem je pro mě "denní chleba". Je to asi nejefektivnější způsob, jak se může člověk interaktivní a zábavnou formou něco naučit. A jestli souvisí se sportem? Metody neformální vzdělávání se dají použít v jakékoli oblasti, kde je záměr dosáhnout určitých učících cílů, a to projekt Zrcadlo sportu bez pochyby má.

Čím bys motivovala čtenáře? 

  • Mým dlouholetým mottem je anglické "Journey is the destination", které pro mě ve zkratce znamená, že důležitý je proces a cesta samotná, dosažení cíle je už jen druhotnou odměnou. Nejvíc získáváme a zažíváme v procesu a na cestě k dosažením našich cílů. Zážitky, úspěchy i neúspěchy nás učí a posouvají nejvíc.

Když máš nějaký cíl, jaký je tvůj první krok, který tě udržuje motivovanou a soustředěnou?

  • Plánování. Naplánovat si jednotlivé kroky a odškrtávat, krok po kroku. 😊