Rozhovory z našich řad: Bert

10.09.2019

Otázky a odpovědi, které jdou přímo od stolu týmu Zrcadla sportu. První, kdo odpovídal, byl Bert. Sport je jeho životní styl, jeho relax. 

Děláš to hlavně pro sebe.

Co pro tebe znamená sport?

 • Pro mě byl sport dlouhou dobu vším. Vlastně pořád je. Když si odmyslím všechnu tu dřinu, radosti z výhry a zklamání z všemožných neúspěchů, je pro mě sport hlavně relax. Čas, kdy nepřemýšlím nad ničím jiným, a soustředím se jen na jednu jedinou věc, všechno ostatní jde na tu chvilku stranou.

Řekneš jednu věc, kterou tě sport naučil a využíváš ji v běžném životě?

 • Naučil mě spoustu věcí, dalo by se říct, že mě vychoval. Naučil mě prohrávat. Jít dál bez ohledu na to, co se stalo, a vždy pokračovat.

Jak vnímáš iniciativu celého projektu a co tě přinutilo do toho jít?

 • Obecně se mi líbí jak nás spojuje láska ke sportu. Všichni jsme byli nuceni přehodnotit své snažení a věnovat se i něčemu jinému.

Co říkáš na neformální vzdělávání? Vidíš jeho spojitost se sportem?

 • Je to parádní věc! Většinově si myslím, že můžu říct, že nás sportovce na formality moc neužije. Někdy je lepší vysvětlit věci jednoduše, jak se říká "polopaticky". Navíc u neformálního vzdělávání chcete poslouchat a učit se, než aby jste byli nuceni.

Co řekneš, když se tě někdo zeptá co je vlastně Zrcadlo sportu za projekt?

 • Jde o menší projekt s velkým cílem. Chceme lidem ukázat, co všechno doopravdy sport dokáže naučit, a co víc, jak to využít i jinde. Naši ideu šíříme na internetu a osobně na workshopech. Učíme se toho spoustu i my!

Cítil ses někdy poražený? Obecně s jakou nejtěžší situací jsi se ve sportu setkal a jak se s ní vypořádat?

 • To asi potká každého sportovce. Nebylo to jednou. Ke sportu to neodmyslitelně patří. Je super si to zažít a být na to potom připravený. Umět prohrávat se hodí.

Do budoucnosti nikdo nevidí, můžeš se ale podívat do minulosti, změnil bys něco?

 • Jsem si jistý, že bych teď udělal věci jinak. V danou chvíli se snažím vždy dělat to, co uznám za vhodné, a zároveň si za svým rozhodnutím stát. Takže co se stalo, stalo se. Jedeme dál.

Jaký byl tvůj největší sportovní cíl?

 • Chtěl jsem se podívat na Olympiádu. Sen skoro každého sportovce. Momentálně můj sen není úplně na dosah ruky, ale naděje umírá poslední.

Máš něco motivačního pro čtenáře?

 • Trenér nám vždycky říkal: "Děláš to hlavně pro sebe". Jakmile si tohle člověk uvědomí má vyhráno.

Jaký je tvůj předstartovní rituál, něco co tě drželo pokaždé nad vodou a dodávalo ti motivaci a sílu jít dál?

 • Nikdy nechybělo poctivé rozcvičení a pomyslné projetí trati s načasováním záběrů. Rituál jsme měli s parťákem společný. Před startem jsme si jen podali ruku, řekli si: "na pohodu" a šli na to.

Máš nějaký svůj vzor?

 • Mým vzorem byl, je a doufám, že vždy bude, můj starší bratr. Jsou věci, které mi byl schopen vysvětlit jedině on. Mnohokrát mi ukázal cestu.