První klubový workshop: TAD Crew

17.01.2020

Tanečníci TAD Crew vykročili do nového roku skvěle. Hned druhou lednovou sobotu měli soustředění, jehož součástí byl i workshop Zrcadla sportu. Jak jsme se domlouvali, připravovali, jak to probíhalo a co bude dál? 

Našim cílem je podpořit sportovkyně, sportovce v jejich osobním rozvoji.

A to se nejlépe dělá ve spolupráci s kluby, kterém záleží nejen na sportovním výkonu, ale také na celostním rozvoji, životních schopnostech a spokojenosti členů. 

TAD Crew není jen taneční skupina, na svém Facebooku dokonce píšou: "Nejsme jen taneční skupina, jsme dobrý tým, který jde srdcem stejným směrem. Máme místo pro každého a dáváme možnost všem!" 

Zakladatelkou tohoto týmu je Aneta Šacherová, trojnásobná Mistryně světa v jízdě na JetSurf, kterou jste mohli slyšet v našem podcastu v listopadu

Právě díky podcastu jsme se s Anet sešli, popovídali si nejen o sportu, a domluvili se, jak bude workshop vypadat a jaké by měly být jeho cíle. 

Jak jsme se domluvili? 

Svým věkem tanečnice a tanečníci od 12 do 18 let trochu vybočovali z naší definované cílové skupiny, ale workshop a jeho metody jsme tomu uzpůsobili, a tak to i mladší sportovkyně workshop.

Anet definovala dva hlavní cíle naší první společné aktivity: Motivace a Teambuidling. Prostě aby se namotitovali a dali dohromady jako jeden tým. Zároveň jsme s Anet probrali, jestli u nich v týmu existují nějaká témata, která je lepší na prvním workshopu (nebo vůbec) neotevírat. A zjistili jsme, jestli už členové mají nějaké zkušenosti s neformálním vzděláváním, sdílením a reflexí zkušeností, nebo zatím moc ne. 

Také jsme se domluvili na přibližné délce workshopu, v tomhle případě 1,5 hodiny.

Jak jsme to připravili? 

Vzhledem k tom, čemu se členové našeho týmu věnují, a jaké další povinnosti měli, ujmula se vedení prvního klubového workshopu pro TAD Crew Luci, která si na pomoc vzala ještě fotografa, abychom měli pěkné fotografie. 

Po zvážení všech cílů, cílové skupiny, délky a zkušeností účastníků Luci připravila harmonogram workshopu a všechny potřebné materiály

Zvolila mix mezi tradičními teambuildingovými aktivitami s jednoduchou reflexí, představením principů respektující komunikace a sdílení v kruhu, a metody World Café.   

Následovalo ještě potvrzení s Anet, zda se něco nezměnilo, a rámcové nastínění a odsouhlasení, jak bude workshop vypadat. Také jsme se domluvili, že Anet a další trenérky budou prvního workshopu přítomny, což dává velký smysl, ať už v podobně rovnostářských skupinách, ale i v klubech s více definovanými rolemi. 

Jak to probíhalo? 

V den workshopu jsme přijeli na místo o více než půl hodiny dříve, abychom si stihli vše nachystat a případně ještě upravit, pokud by to bylo nutné. 

Vše bylo v pořádku, a tak jsme už brzy vítali 35 tanečnic a tanečníků TAD Crew na jejich prvním workshopu. 

Čekala je hodina a půl strávená zábavou, povídáním a možná překračováním komfortní zóny. Účastníci, trenéři a další splynuly v jednu skupinu, která byla skutečně přítomná a otevřená tomu, se naučit něco o sobě i o ostatních. 

Hráli jsme několik krátkých i delších teambuildingových her, a potom si v rámci reflexe povídali o tom, jaké to pro nás bylo, poslouchali, jaké to bylo pro ostatní a hodně se smáli. 

Také jsme si představili čtyři záměry komunikace v (Poradním) kruhu a dělali jsme, co jsme mohli, abychom na ně nezapomínali. Kvalita a hloubka povídání a sdílení se výrazně zlepšila, skoro nikdo nevyrušoval a všichni dávali pozor, co mají ostatní na srdci. 

Nejdelší aktivitou workshopu bylo World Café. To Luci zvolila proto, že v každém kolektivu jsou lidé, kteří jsou více nebo méně zvyklí mluvit, a díky Wolrd Café se mohou vyjádřit na stejné úrovni všichni. Představili jsme pět velkých papírů s různými otázkami, které vyplynuly jako potřebné z naší diskuze s Anet. 
Tyto otázky byly: 
- Co na TAD Crew miluju? 
- Co mi v TAD Crew chybí? 
- Jak mě může TAD Crew podpořit? 
- Jak můžu TAD Crew udělat ještě lepší? 
- Jaké charakteristky má skvělá tanečnice/skvělý tanečník? 

Účastníci dostali svou vlastní tužku Zrcadla sportu, a vrhli se na psaní svých odpovědí a názorů. Na všechno měli dost času, a mohli si to promyslet. 

Na konci jsme to krátce okomentovali, a protože to bylo anonymní, každý výrok měl stejnou váhu. Při téhle debatě jsme se dotkli i respektu k ostatním a k trenérům. 

Papíry pak zůstaly Anet, jejímu týmu a celé taneční škole, aby se na ně mohli podívat pořádně a třeba z nich čerpat inspiraci k tomu, co zlepšit, nebo motivaci, když viděli, jak moc mají lidi TAD Crew rádi. Zároveň si v TAD Crew nechali i papírky připomínající záměry (Poradního) kruhu a komunikace v něm s tím, že je budou často používat.

Workshop jsme krásně uzavřeli kruhem, ve kterém jsme sdíleli, jak bychom se chtěli cítit na konci taneční sezóny. Bylo skvělé vidět, jak se i ti, kteří třeba moc nemluví, odhodlali k tomu něco říci a sdílet to s ostatními. 

Proklikejte si fotogalerii!

A co dál? 

Moc jsme si workshop užili, a podle skvělých ohlasů účastníci i trenérky TAD Crew taky. 

Už jsme domluvení, že se do Ivančic vrátíme, a vybereme nějaké další specifické téma, které možná v menší skupince prozkoumáme více do hloubky. Na tomto prvním workshopu jsme položili skvělé základní kameny a ukázali trenérkám i účastníkům, že se nemusí ničeho bát, že je to zábava, která má pozitivní efekt.  

Poučení pro nás a vás? 

Zároveň jsme si znovu uvědomili, že jeden workshop skutečně nestačí, a je třeba se sportovci a sportovkyněmi pracovat pravidelně a v menších dávkách. Jednou nebo dvakrát za měsíc na 1,5 až 2 hodiny úplně stačí, důležité je i nastavení klubu a jeho trenérů a rodičů. 

Jsme tu proto, abychom sportovkyně, sportovce a jejich trenéry a rodiče ve sportu podporovali

Chceme, aby se uměli poučit ze svých zkušeností, komunikovat, věděli, co skutečně chtějí, a pak měli odvahu za tím jít. 


Pokud máte zájem o podobný workshop ve vašem klubu, nebo máte nápad na jiný styl spolupráce, napište nám na info@zrcadlosportu.cz !