Podcast s trojskokankou Šárkou Kašpárkovou

29.11.2019

Na vrchol se podívá jen hrstka vyvolených. Držitelce českého rekordu ve trojskoku, reprezentantce a bronzové medailistce z Olympijských her v Atlantě, se sešlo více věcí než štěstí a cit pro odraz.

Bývalá vrcholová sportovkyně, která začínala s basketbalovým míčem pod rukou, v podcastu vypráví o letech strávených sportem.

"Po závodech jsme si šli sednout třeba na dvojku bílého."

Nakonec se uchytila v atletice. Stadion jí přirostl k srdci záhy po tom, co zjistila, že klíčem vedoucím k úspěchu, bylo začít dělat sport především pro sebe samou. Na ovále a následně i v prostoru uvnitř něj, našla nespočet dlouholetých přátel. Díky nim zůstala a mohla se soustředit na své cíle.

Začala skokem do výšky. Po vysoké škole, kdy se snažila znovu nastartovat svou sportovní kariéru, ale potřebovala prostředky na přípravu. S trenérem uviděla příležitost ve trojskoku. Po skokanských testech, úspěšném mistrovství republiky a s ohledem na zdravotní stav kolene, se stal trojskok její hlavní disciplínou.

"Dokázala jsem si dav upravit, jak mi to vyhovovalo."

Jako třešničku na dortu své sportovní kariéry považuje olympionička úspěch z mistrovství světa v řeckých Aténách. Z druhé pozice si promyšleným gestem přivedla řecké fanoušky na svojí stranu a roztleskala je do rytmu, který jí přinesl její nejcennější medaili.

Za své úspěchy děkuje klubovým parťákům, trenérům i veřejnosti. Z trenérů pak obzvlášť Michalovi Pogánymu. Ten svým energetickým a komunikativním přístupem sbíral cenné rady od ostatních a společně s dávkou motivace je přenášel na Šárku.

Vystudovaná pedagožka se nikdy za katedru nepodívala. Namísto toho se stále věnuje sportu. Konkrétně působí v organizaci zabývající se klesající fyzickou kondicí a zdatností u dětí - Sazka Olympijský víceboj. Práci, i díky které se cítí stále mladá, si nesmírně chválí. Je spokojená s tím co projekt přináší, jak se zvyšuje jeho prestiž, a že nabádá rodiny k aktivnímu způsobu života.

"Na vrchol se doopravdy dostane jen pár vyvolených, a to se musí všechno sejít."

Současně se sportem kladla velký důraz na vzdělání. Před blížícím se koncem kariéry si založila vlastní podnikání, a kdyby se neobjevila práce snů, měla eso v rukávu. Výhodu všech sportovců, kteří se rozhodnou živit jinak než svými výkony, vidí v zodpovědnost, cílevědomosti i psychické odolnosti. Tvrdí, že bývalí vrcholoví sportovci jsou zpravidla spolehliví a pracovití. Umí snášet stres a napětí, protože sport není pořád sranda, ale občas si člověk musí sáhnout na dno a potrápit se. 

Celý podcast si můžete poslechnout na Spotify, Anchor.fm a dalších.