Podcast s hráčkou showdownu a zvukovou střelkyní Markétou Kristlovou

22.11.2019

Vždy ráda sportovala. Přes zákaz doktorů z mládí se začala na vysoké škole opět sportu věnovat. Dnes se i jako trenérka provozuje simulovanou zvukovou střelbu a showdown.

V podcastu dopodrobna popisuje pravidla a průběh obou sportovních disciplín, kterým se sama věnuje nebo trénuje.

Markéta se tedy věnuje sportům pro nevidomé a slabozraké. Účastnila se mistrovství České republiky, kde podlé tonů s klapkami na očích zamířila dostatečně přesně na to, aby zaznělo cinkání cenných kovů.

"Moje sportovní kariéra na nějakou dobu v podstatě skončila".

Nedávno jí byl odoperován šedý zákal a trpí Wagnerovým syndromem způsobujícím postupnou ztrátu zraku. Po zákroku se musela vzdát své kariéry sportovkyně. Možnost soutěžit na vrcholové úrovni mají totiž jen nevidomí nebo silně slabozrací, nahrazuje si tedy své snažení aspoň rekreační formou a pomáhá s trénováním. Na pozici překladatelky a členky doprovodného týmu se podívala i na Mistrovství světa a považuje to za opravdu skvělý zážitek.

Nikdy nepřemýšlela nad tím, že by se sportem skončila. Když jí v deseti letech doktoři zakázali sportovní vyžití, marně hledala alternativu. Nakonec trávila svůj čas ve skautu a k aktivnímu sportu se vrátila až na vysoké škole.

"Už nejsem ta šedá myška, co sedí v koutě".

V roce 2016 se dostala do spolku Tandem Brno, kde byla jedinou sportovkyní vedle spousty mužů. Sport ji tady obohatil o velkou dávku komunikativnosti a průbojnosti. Teď už to bude třetím rokem, co dochází na základní a střední školy a vypomáhá s tréninkem mladším generacím. Váží si zkušeností s pokroky dětí s různými typy hendikepů, se kterými se setkala.

"Získáte zkušenosti, které budete jinde těžce hledat."

Podle ní je sport pro zrakově hendikepované o možnostech. Většina klasických sportu se dá přizpůsobit za pomoci různých pomůcek nebo takzvaných trasérů. Také existuje řada sportů přímo určených pro slabozraké.

Pokud vás sport baví, tak byste měli pokračovat, i když to není vždy lehké.  

Celý podcast si můžete poslechnout na Spotify nebo Anchor.fm.