Podcast s moderní gymnastkou Martinou Švédovou 

14.11.2019

Martina se osmnáct let věnovala moderní gymnastice, estetickému sportu, který v ní zanechal spoustu vzpomínek. Dnes se živí jako dentální hygienistka a pomáhá s přípravou mladším generacím. 

Martina je odvážná a stala prvním hostem našeho podcastu! 


Na 18 let dlouhou sportovní dráhu ji přivedla maminka. Ta jí zároveň i po velkou část její sportovním kariéry byla trenérkou.

 " Jedete v autě a ještě dostanete sprda, za to co bylo na tréninku nebo soutěži špatně." 

Nikdy však neměla z trenérky s příbuzenským vztahem takový respekt, jako k trenérkám, které se jí věnovali jen na tréninku, a jejichž pravomoci končily u dveří od tělocvičny.

Kladně hodnotí rázný přístup trenérek, se kterými měla možnost spolupracovat. Trávila s nimi tolik času, že je považuje za své sportovní rodiče. 

Na druhou stranu má co vytknout. Přetrvává v ní pocit, že občas trenéři nebyli schopni dostatečně sdílet své zkušenosti. Často ji chyběl potřebný odpočinek nebo rada ohledně regenerace, péče o tělo anebo stravování. To hraje u estetických sportů, jako je moderní gymnastika, velkou roli a to hlavně v pubertálním věku, kdy ženské tělo prochází řadou změn.

"I malá pochvala vždycky potěší."

Špatně nesla rivalitu proti sobě soutěžících klubů, trenérů a rozhodčích. Po přestupu do jiného klubu pak nepřejícné pohledy a předsudky musela nést i ona sama. Život ale není fér, a je třeba bojovat.

Nejtěžší rozhodnutí Martina musela udělat, když se rozhodovala mezi vzděláním a reprezentací České Republiky. Tehdy si vybrala vzdělání, díky kterému má teď skvělou práci. Bylo to snad jedinkrát, kdy sport nezvítězil, jinak mu obětovala každou volnou chvíli.

Pod barvami své země se, ale přesto ukázala a mezi roky 2013 a 2014 byla součástí reprezentačního družstva. Na mistrovství světa v Kyjevě ve společných skladbách v roce 2013 vybojovala s dalšími členkami týmu 16. místo.

Ukončení kariéry je jedním z jejích nejlepších zážitků. Jako členka pořádajícího oddílu měla možnost startovat na mimořádně prestižní soutěži Grand Prix Brno, kde vybojovala postup do samotného finále, což pro ní je velký životní úspěch. 

"Když si jdu koupit sladkou tyčinku, tak se rozhlížím, jestli mě u toho někdo nevidí."

Konce ale nelituje, sportovní kariéra v ní zanechala spoustu zkušeností a zajetých kolejí. Vedle obrovského množství přátel a známých si odnesla hlavně disciplínu a schopnost využít svůj čas naplno. Po ukončení profesionální kariéry mohla vyzkoušet spoustu nových aktivit, na které předtím nebyl čas.

Na závěr radí, ať lidé dělají sport především pro radost, a i když není vždy vše spravedlivé, je třeba pokračovat.

Celý podcast si můžete poslechnout na Spotify nebo Anchor.fm