Plánování a evaluace cílů v SKP MG Brno

29.07.2020

Přemýšení nad svými prioritami, stanovení VLASTNÍCH cílů a jejich vyhodnocení je jednou ze základních životních dovedností, díky kterým můžeme skutečně TVOŘIT svůj život. A podle našich zkušeností je to jedna z věcí, na kterou se ve výkonnostním a vrcholovém sportu zapomíná. Proto jsme byli moc rádi, že nás klub moderní gymnastiky SKP MG Brno pozval hned na dva workshopy během jejich tréninkového kempu.

Možná si říkáte, co pořád máme s tou moderní gymnastikou, vždyť je to docela malý a neznámý sport (neplést se sportovní gymnastikou, prosím). Je to proto, že zakladatelka Zrcadla Luci a její sestra Julie strávily (ještě pořád) většinu života právě praktikováním a trénováním tohoto krásného sportu.

A jejich domáckým klubem byl práve SKP MG Brno. O to víc to pro nás znamená.

Příprava priorit workshopů s trenérkou klubu

Jejich paní trenérka vyplnila náš poptávkový formulář, abychom měli základní představu. Když jsme si stanovili přesná data, ještě jsme se sešli, abychom si to dále ujasnili, zodpověděli všechny otázky a definovali hlavní cíl workshopů.

Byli jsme moc rádi, že jsme se domluvili na dvou workshopech, na začátku a na konci soustředění, protože nám to dalo skvělou příležitost zabývat se něčím, co považujeme za vrcholně důležité - stanovování a evaluaci cílů.

Na kempu byly dvě hlavní věkové kategorie - malé holčičky kolem 7 let věku a větší gymnastky od 14 do 18 let. 

Stejný cíl, různé metody

Cíl workshopu byl pro obě skupiny stejný, ale aktivity a způsob vedení workshopu jsme samozřejmě upravili podle toho, s kým jsme zrovna pracovali. Na pondělím workshopu jsme si užily hry pro zlepšení komunikace a teambuildingové aktivity, a hlavně si nastavily cíle na tento týden. 

Malé gymnastky si nakreslily sebe jako gymnastku, a potom jsme se bavily o tom, co chtějí tento týden cítit/zažít, co se chtějí naučit a jak mohou ostatním pomoct. Takto mladé děti nejsou naší hlavní cílovou skupinou, ale občas děláme workshopy i pro ně. 

Prioritizace cílů 

Velké holky si potom vypsaly všechny svoje cíle, vybraly tři nejdůležitější, a k nim napsaly tři věci, které mohou udělat pro to, aby je splnily. Uspořádaly jsme i Poradní kruh o tom, jak se mohou v rámci jejich skupiny podporovat.

Bylo skvělé vidět, jak se gymnastky učí ještě lépe přemýšlet o svých vlastních cílech a prioritách, přebírat zodpovědnost za to, co se na kempu stane a co si z něj odnesou, a jak se navzájem inspirují k tomu nastavovat si lepší, realističtější i odvážnější cíle.

Celý týden jsme se neviděly a potkaly jsme se znovu v pátek, kdy jsme měly v plánu zhodnotit naše cíle, jestli a jak jich dosáhly, a co se z toho mohou poučit dále.

Vyhodnocení cílů a Kruh života

S malými gymnastkami jsme si znovu hrály komunikační hry, a potom si povídaly o tom, jaké cíle splnily, jaké ne a proč. Bavily jsme se i o tom, jak si navzájem pomáhaly a jestli přemýšlely o tom, jak mohou ostatní podpořit. Zlatým hřebem pak pro holčičky bylo slavnostní předání jejich kreseb a cílů, které celý týden visely na stěně v jednom z jejich tréninkových sálů, a potlesk a ocenění o starších gymnastek - jejich vzorů.

Se staršími gymnastkami jsme také probraly to, jaké cíle splnily, jaké ne a proč. Dotkly jsme se tématu SMART cílů a domluvily se, že na toto téma uspořádáme workshop v budoucnu. Protože plánování cílů v jedné oblasti je důležitá věc, ale je taky moc důležité, abychom je dokázali zařadit do "big picture" našeho života, seznámily jsme se i s metodou Kruh života

Zapřemýšlely jsme nad životními prioritami a tím, jak se můžeme v těchto oblastech zlepšovat. Že je to na "puberťačky" příliš složité téma? To byste se divili. O čem jsme se bavily vám ale neřekneme, protože tyto diskuze jsou striktně důvěrné.

Společně se všemi jsme taky shrnuli to, co jsme si nejvíc užili, co jsme se naučili a co by se dalo příště zlepšit. 

Kruh se uzavřel

Byl to vlastně poslední workshop Zrcadla sportu v rámci jeho fungování jako Solidárního projektu a je krásné, jak se tento kruh uzavřel.
Přece jen Zrcadlo vzniklo do velké míry právě kvůli těmto sportovkyním, a díky touze je podpořit v tom být spokojenější a úspěšnější, ve sportu i v životě.

Děkujeme a těšíme se na příště!